Płytki z cegły – co warto wiedzieć na ich temat?

Płytki z cegły – co warto wiedzieć na ich temat?

Jeśli planujesz gruntowny remont swojego domu lub mieszkania i szukasz pomysłu na oryginalną i stylową aranżację ścian, to płytki ceglane mogą być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Płytki na ścianę imitujące cegłę to nie tylko piękny i modny element dekoracyjny, ale także trwały i łatwy w montażu materiał, który nada Twojemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć temat płytek szczególnie osobom, które dotychczas podchodziły do tego typu wykończenia wnętrz z dużą rezerwą. Zaczynajmy.

Czym są płytki ceglane?

Płytki ceglane z wyglądu mogą przypominać nieco klasyczne płytki ceramiczne, które imitują wygląd prawdziwej cegły. Te najbardziej pożądane powstają z tzw. cegły rozbiórkowej. Stara cegła, zanim stanie się płytką, zostaje starannie oczyszczona, wysuszona, a następnie pocięta na płytki o grubości ok. 3 milimetrów. Płytki z cegły charakteryzuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Płytki na ścianę występują w różnych odcieniach, od jasnej czerwieni po bardzo ciemną co ułatwia dopasowanie jej do danego wnętrza.

Jakie ich rodzaje spotkamy na rynku?

Płytki ceglane w ostatnich latach zyskują na popularności. Dlatego też na rynku dostępne są różne rodzaje płytek, które mogą wyglądać jak ceglane, ale do końca nimi nie są. Najpopularniejsze z nich to:

– płytki syntetyczne,
– płytki gipsowe,
– płytki betonowe,
– płytki ceramiczne.

Każdy z wymienionych rodzajów pozwala uzyskać efekt ceglanej ściany, ale dla prawdziwych entuzjastów wnętrz z klimatem poleca się głównie płytki z rozbiórkowej cegły, czyli odzyskanej ze starych budynków. Są one dostępne m.in. w https://e-ceglanafantazja.pl, który od lat dostarcza na rynek wysokiej jakości płytki ceglane.
Inną odmianą produkowaną również z cegieł są płytki powstające z nowych cegieł, które są odpowiednio cięte.

Dlaczego płytki z cegły zyskują na popularności?

Płytki ceglane zyskują na popularności z wielu powodów.
Po pierwsze, wyróżnia je wysoka trwałości, nie wymagają specjalnej konserwacji ani impregnacji.
Po drugie, są materiałem o uniwersalnym i ponadczasowym charakterze, który pasuje do różnych stylów wnętrzarskich, od klasycznego po industrialny.
Po trzecie, dzięki swojej kolorystyce i różnorodnej strukturze pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji i aranżacji ścian. Każda płytka jest inna i ma swoją historię. Nie znajdziemy dwóch identycznych płytek, dzięki czemu dodamy wnętrzu oryginalności.
Po czwarte są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu. Nie obciążają konstrukcji ściany ani nie zmniejszają powierzchni użytkowej pomieszczenia.

Czy płytki ceglane nadają się jedynie do niektórych pomieszczeń?

Wbrew niektórym opiniom, płytki ceglane nadają się do każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu. Możemy je stosować zarówno w salonie, sypialni, kuchni, łazience, jak i w przedpokoju. Płytki ceglane świetnie sprawdzają się także na zewnątrz, np. na elewacji, tarasie czy balkonie. Płytki są odporne na wilgoć i mróz, więc nie musimy się obawiać o ich uszkodzenie przez warunki atmosferyczne. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, plamy i zabrudzenia. Nie blakną pod wpływem słońca ani nie pękają. Głównym ograniczeniem w ich wykorzystaniu może być nasza wyobraźnia.

Podsumowanie

Jak widać, płytki ceglane to materiał, który warto rozważyć przy planowaniu remontu lub aranżacji wnętrza. Mają one wiele zalet: trwałość, unikalność, kolorystykę, różnorodną strukturę i łatwy montaż. Odpowiednio dobrane płytki ceglane pasują do każdego pomieszczenia i stylu wnętrzarskiego. Ich wykorzystanie pozwala nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru i klimatu. Mamy nadzieję, że powyższy tekst sprawi, że choć część czytelników spojrzy na ceglane płytki jako na coś, co warto rozważyć podczas prac remontowych.