Na przestrzeni ostatnich miesięcy Polska znalazła się w ścisłej czołówce europejskich krajów o najwyższych cenach energii. Problem ten dotyczy nie tylko konsumentów indywidualnych, lecz przede wszystkim przedsiębiorców – część biznesów musiała mierzyć się ze wzrostem rachunków za prąd i gaz sięgającym nawet kilkuset procent. Optymalizacja kosztów energii to zbiór działań, który zyskuje na popularności nie tylko wśród zakładów produkcyjnych, lecz również biur. Poniżej prezentujemy zbiór porad i dobrych praktyk, które pozwolą ograniczyć cykliczne wydatki.
Jakie obszary obejmuje optymalizacja kosztów energii?
Na wstępie warto zaznaczyć, że optymalizacja kosztów energii to proces, którego kształt będzie różnić się w zależności od specyfiki danego przedsiębiorstwa. W części firm skupi się on przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników, odpowiedzialnych za największe zużycie energii – w innych będzie zorientowany na usprawnienie stosowanych praktyk i procedur, odchodząc od nawyków generujących możliwe do uniknięcia koszty. Wśród obszarów, które w największym stopniu przyczyniają się do rosnących wydatków na funkcjonowanie biura, warto wymienić m.in.:
Urządzenia o wysokim zapotrzebowaniu na energię
Zgodnie z wyliczeniami marki Euroimpex, specjalizującej się w tworzeniu oprogramowaniu dla przedsiębiorstw oraz modernizacją procesów wydruku, niewłaściwie dobrane urządzenia drukujące oraz drukowanie zbędnych dokumentów mogą kosztować największe przedsiębiorstwa nawet milion złotych w skali roku. Jednym z najważniejszych elementów składowych tej estymacji jest korzystanie z niewłaściwych urządzeń drukujących i wielofunkcyjnych.
Wykonywane przez specjalistów audyty wskazują, że wiele firm korzysta z drukarek o dużym zapotrzebowaniu na prąd zarówno w trybie pracy, jak i czuwania. Innym istotnym wydatkiem są koszty eksploatacyjne, wynikające z wysokich cen części zamiennych oraz oryginalnych tonerów czy tuszy. Optymalizacja kosztów energii polega wówczas na wymianie najbardziej kosztownych w utrzymaniu modeli na ich nowsze i bardziej ergonomiczne odpowiedniki.
Optymalizacja kosztów energii a praca w chmurze obliczeniowej
Analitycy wskazują również, że na ponoszone przez firmy wydatki duży wpływ mają również wpływ niewłaściwe procedury optymalizacyjne, związane z drukowaniem dokumentów, które nie muszą być archiwizowane w formie papierowej. Rozwiązanie to przyczynia się również do dodatkowych trudności w przypadku zdalnej bądź hybrydowej, gdyż może utrudniać komfortowy dostęp do niezbędnych dokumentów.
Optymalizacja kosztów energii może wówczas przyjąć formę dwóch uzupełniających się rozwiązań informatycznych. Pierwszym jest wdrożenie platformy do wymiany i przechowywania danych w chmurze obliczeniowej – gromadzone informacje będą udostępniane bez konieczności wydruku każdemu uprawnionemu pracownikowi, niezależnie od miejsca, z którego pracuje. Drugim użytecznym narzędziem jest oprogramowanie do monitorowania wydruku, które pozwala zidentyfikować obszary i zadania generujące najwięcej dokumentów papierowych, dostarczając przy tym danych, niezbędnych do usprawnienia realizowanych procesów.
Optymalizacja kosztów energii może być prosta
Zastanawiasz się, w jaki sposób wykorzystać potencjał, jaki przynosi optymalizacja kosztów energii? Już dziś skontaktuj się ze specjalistami marki Euroimpex (euroimpex.pl), specjalizujących się w redukcji kosztów wydruku oraz rozwoju nowoczesnych narzędzi informatycznych dla przedsiębiorstw i sektora publicznego.